Kiedy przychodzi czas na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracowaniu wielu ludzi spędza większość swojego życia, czasami będzie to nawet do kilkunastu na dobę. Dlatego też to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na pozostałych sprawach, wypoczynku czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Zbyt duży stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie także na stan zdrowia danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższy czas pomyśleć o jakiś zmianach, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności trzeba mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy też co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wypłat.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, brakuje jakiejkolwiek motywacji do rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek niejednokrotnie wystarczy zmiana pracodawcy, aby sytuacja się poprawiła. Drugi przypadek wiąże się najczęściej ze zmianą zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zacząć trzeba będzie wszystko od nowa, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy wielu osób może budzić czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, sporo będzie bowiem zależało od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne kilka lat do osiągnięcia biegłości, lecz w niejednym przypadku może wystarczyć parę miesięcy.
Ważnym aspektem będzie również to, kto może pomóc w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zastanowić się można nad spotkaniem z zawodowym doradcą, często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.

Możesz również polubić