Dlatego coaching nie jest lekiem na rozwiązanie wszystkich problemów.

Coaching stał się bardzo modnym wśród licznych osób hasłem. Tak naprawdę jest to wsparcie innych osób w tym, aby mogli oni jeszcze lepiej działać i wspinali się na wyżyny umiejętności i możliwości. Coaching nierozerwalnie wiąże się z trenerem osobistym, zadaniem którego będzie wsparcie swojego podopiecznego w uzyskaniu celów, które zostaną zaplanowane.

Przez minione lata wokół coachingu wyrosło wiele mitów, które wynikają z wielu powodów. Niektóre osoby widzą w coachingu lekarstwo na wszystkie kłopoty w zawodowym i osobistym życiu, inni z kolei ulegają modzie, nie do końca mając świadomość, na czym polega coaching. W rezultacie może to wszystko doprowadzić do niekoniecznie realnych celów, a później przykrych rozczarowań.

Często na przykład problemem będzie nastawienie, że skoro ma się już coacha, to może on doprowadzić do pożądanych zmian bez jakiegokolwiek wysiłku ze strony osoby, którą się opiekuje. A w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coach to jest osoba, która wskazuje cele i daje motywację do działania, ale dużą część pracy i tak będzie musiała wykonać konkretna osoba.

Kolejnym problemem będzie postawa, że sama obecność coacha, jego doświadczenie i osobowość bardzo szybko dadzą określone efekty, niejednokrotnie stwierdzenie takie będzie się słyszało od kolegów albo przełożonych. A z reguły po odbyciu kilku sesji będzie się okazywało, że wszelkie zmiany wymagają mimo wszystko dużego zdeterminowania i pracy własnej, i szybko zaczyna się pojawiać zniechęcenie i rozczarowanie.

Oczywiście nie jest tak, że coaching posiada same wady i nie zdaje egzaminu, bo tak czy inaczej będzie to metoda która się cechuje naprawdę dużą efektywnością i skutecznością. Wymaga jednak właściwego podejścia już od samego początku, problemy bowiem często biorą się z nie rozumienia do końca tego, na czym praca z coachem ma polegać.

Gdy ktoś będzie się decydował świadomie na jakieś większe zmiany w życiu, które prowadzi i jest zdeterminowany, aby to zrobić, to osoba coacha z pewnością mu w tym pomoże. Po pierwsze może on pokazać drogę, którą powinno się podążać, żeby zaplanowane zmiany faktycznie poszły w dobrą stronę.

Możesz również polubić