Dobra praca – pakiet obserwacji od rekruterów

Zaprosiliśmy doświadczonego konsultanta personalnego z prestiżowego portalu ogłoszeń o pracę Szukam Pracy do opracowania komentarza dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

CV ma ogromne znaczenie w procesie zatrudnienia. Dlatego zanim przekażesz swoje curriculum vitae pracodawcy, gruntownie je przeanalizuj pod względem ewentualnych błędów. Okazuje się, że jest kilka ewidentnych i co gorsza nagminnie występujących błędów w CV. Jakiego typu?

1. Nadmierne rozpisywanie się albo nadmiar oczywistości
W czasie pisania CV wypada znaleźć rozwiązanie kompromisowe. CV nie powinno być podsumowaniem dorobku naszych losów czy przydługim elaboratem, dlatego dwie trzecie strony na temat swoich zamiłowań to zdecydowanie przesada. Nie można jednak popadać w drugą skrajność, tzn. stosować nadmiernej ilości frazesów. Na przykład deliberując o swojej przygodzie z oświatą, warto podać konkretną szkołę wraz z adresem, profil, jaki ukończyliśmy, jak też termin pobierania nauki. Taka wzmianka jest treściwa i dostarcza przedsiębiorcy określoną wiedzę odnośnie do naszej edukacji. Jeśli planujemy nadmienić o swoich zamiłowaniach, nie wyszczególniajmy ich jednym cięgiem, nie stosujmy także często dublowanych sformułowań typu: lubię czytać (co właściwie lubisz czytać?), lubię kino (jakie filmy?), lubię muzykę (słuchać muzyki, nucić, grać na gitarze?). Takie ogólniki nie dostarczają w rzeczywistości żadnych treściwych informacji o nas. Dużo rozsądniej napisać mniej, a jednocześnie wyraziściej, np.: interesują mnie publikacje autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, interesuję się filmografią Tima Burtona, lubię malować pejzaże (uzyskałem pierwsze miejsce w konkursie ……….) etc. Takie uszczegółowienia udowadniają, że mamy jakąś wymierną wiedzę na dany temat, a nasze zainteresowania nie stanowią wyniku czystego przypadku.

2. Przesadnie rozwlekłe curriculum vitae
Częstym uchybieniem jest również nadmiernie rozwlekłe curriculum vitae. Pożądaną długością będzie jedna, co najwyżej dwie kartki A4.

3. Niedobór odpowiedniego formatowania, mało czytelny układ treści
Pisząc curriculum vitae, wypada zachować konkretny format, który będzie rzutował na jego przejrzystość oraz sprawi, że będzie ono czytelne. Brak w/w czynników może skutkować tak, że rekruter może nie zechcieć zadać sobie trudu czytania naszego CV.

4. Niewłaściwe formatowanie
Właściwie ułożony tekst to tekst klarowny. Z tego powodu tworząc curriculum vitae, pamiętaj m.in., by wdrożyć standaryzację sposobu zapisywania czasookresów bądź chronologiczne prezentowanie wydarzeń. Na bazie obowiązujących standardów powinieneś również poszeregować swoje wykształcenie i doświadczenie od aktualnych do najstarszych informacji. Stroń również od ręcznego formatowania – niedostatek wcięć, ręcznie opracowane listy bądź ręczne ustalanie obszaru dokumentu wyglądają wyjątkowo niestarannie.

5. Niewłaściwe zdjęcie
Kardynalnym defektem, który niestety notorycznie występuje w curriculum vitae, jest niefortunna fotografia. Aż trudno zrozumieć, iż wciąż przewijają się osoby dołączające do curriculum vitae fotografię z wakacji lub fotografię z drugą osobą. Takie fotografie są wręcz karygodne. Jeżeli nie mamy stosownego zdjęcia odpowiedniego do CV – nie zamieszczajmy go wcale, zważywszy, iż nie mamy takiej powinności. W końcu o fakcie, czy obejmiemy konkretną posadę, nie przesądzi nasza aparycja, lecz nasze zdolności.

6. Uchybienia ortograficzne i stylistyczne
Curriculum vitae przesiąknięte błędami określa poziom nierzetelności, dlatego zanim upublicznisz czy wydrukujesz wspomniane pismo, zweryfikuj, czy jest ono bez zarzutu. Spróbuj zniwelować wszystkie błędy pisarskie, skontroluj przecinki i styl.

Znajdź oferty Praca Poznań

Możesz również polubić