Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio właściciele firm zaczynają mieć coraz więcej problemów z zatrudnieniem dobrych pracowników, obecnie jest to około 45 procent firm. Jak można dostrzec, tego typu sytuacja występuje dużej ilości gospodarek, zaś Polska jest znacznie powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to rezultatem kilku różnych przyczyn i na pewno z takiej sytuacji cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, jak również inżynierów i specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o światowym kryzysie, gdyż skala zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym pośród poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT nadal jest trudne, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W większości z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo szukaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przysługują usługowej i gastronomicznej branży – najróżniejsze restauracje oraz hotele także nie mają prosto jeżeli mają w planach znaleźć porządne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Obecnie coraz częściej zauważyć można w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa które chcą zdobyć nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim są podwyżki wynagrodzeń.

Możesz również polubić