Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych pracowników.

Z pewnością tego typu sytuacja występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz identyczna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla gospodarki, jaką będzie napędzał odpowiedni wzrost pensji. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się ciągły wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w 2017 roku ilość ludzi bez stałej pracy może osiągnąć poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom licznych osób, postęp technologiczny i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu często się słyszy od XIX wieku, a cały czas pomimo wykorzystywania wielkiej liczby urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.

Możesz również polubić