Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to coraz lepsza sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością sytuacja tego typu występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od kilku lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Jednak identyczna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu jest dość korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla całości gospodarki, którą może napędzić wzrost wypłat. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, jakimi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ogólna liczba ludzi bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo tez wielu ludzi, postęp technologiczny i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od XIX wieku, a w dalszym ciągu mimo wymyślenia wielkiej liczby najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie powodują wymieranie niektórych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Możesz również polubić