Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie właściciele firm mają naprawdę duże problemy z wyszukaniem dobrych pracowników, obecnie jest to około 45 procent firm z różnych branż. Jak można dostrzec, taka sytuacja ma miejsce na całym świecie, a Polska jest sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to rezultatem paru przyczyn i z pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, gdyż skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają wśród mocno poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT w dalszym ciągu jest trudne, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak niezwykle duża i obejmuje wiele zawodów. Tak więc szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz ciężej jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną naprawdę mocno szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, głównie autobusów i samochodów ciężarowych, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite hotele i restauracje również nie będą miały prosto jeśli mają w planach zatrudnić porządne osoby na różne stanowiska.
Aktualnie coraz częściej można zobaczyć w licznych branżach zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą pozyskać nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi w pierwszej kolejności będą zwiększone wynagrodzenia.

Możesz również polubić