Dlatego coaching nie jest lekarstwem na wszystkie problemy.

Coaching stał się niezwykle modnym wśród licznych osób hasłem. W praktyce będzie to pomoc innym osobom w tym, aby mogli oni jeszcze lepiej działać i wspinali się na kolejne poziomy umiejętności i możliwości. Coaching wiąże się nierozerwalnie z trenerem osobistym, rolą którego jest wsparcie swojego podopiecznego w zdobyciu celów, które zostaną zaplanowane.

W ciągu ostatnich lat dookoła coachingu pojawiły się liczne mity, które wynikają z wielu powodów. Niektóre osoby widzą w coachingu lekarstwo na wszystkie kłopoty w życiu zawodowym i osobistym, z kolei inni podążają za modą, nie do końca mając świadomość, o co w tym tak naprawdę chodzi. Ostatecznie może to wszystko doprowadzić do mało realnych oczekiwań, a potem bolesnych rozczarowań.

W wielu przypadkach może być problemem twierdzenie, że skoro ma się już coacha, to doprowadzi on do oczekiwanych zmian bez żadnego starania się ze strony podopiecznego. A w rzeczywistości sytuacja wygląda nieco odmiennie. Coach ma być osobą, jaka wskazuje kierunek i motywuje do działania, ale całą pracę i tak powinna wykonać dana osoba.

Kolejnym problemem będzie uważanie, że same sesje z coachem, jego doświadczenie i osobowość bardzo szybko dadzą pożądane rezultaty, często takie stwierdzenia słyszy się od kolegów czy przełożonych. Tymczasem po kilku sesjach będzie się okazywało, że wszelkie zmiany wymagają mimo wszystko sporej determinacji i własnej pracy, i szybko będzie się pojawiało zniechęcenie i rozczarowanie.

Rzecz jasna nie jest tak, że coaching ma jedynie wady i nigdy się nie sprawdzi, bo tak czy inaczej będzie to technika charakteryzująca się sporą efektywnością i skutecznością. Wymagać jednak będzie należytego podejścia już od samego początku, sporo problemów bierze się bowiem z zupełnego niezrozumienia tego, na czym praca z coachem się opiera.

Jeśli ktoś będzie się decydował świadomie na dokonanie jakiś zmian w swoim dotychczasowym życiu i będzie zdeterminowany, aby to wykonać, to osoba coacha może mu w tym bardzo pomóc. Przede wszystkim będzie on pokazywał drogę, jaką powinno się podążać, aby zamierzone zmiany rzeczywiście poszły w dobrą stronę.

Możesz również polubić